Evcil Hayvan Bakım Setinizde Neler Bulunmalı?

Evcil Hayvan Bakım Setinizde Neler Bulunmalı?

Havaların ısınması, artan sıcaklıkları telafi etmek için evcil hayvanınızın tüylerinin deli gibi dökülmeye başlayabileceği anlamına gelir. Ani başıboş evcil hayvan kürkü akışının üstesinden gelmeye yardımcı olmak için, kedi veya köpek bakım setinizde doğru malzemeleri bulundurmanız önemlidir. Bakım setinizde neler bulunmalı ?

“Deri ve tüy, vücuttaki en büyük organdır. Chagrin Falls, Ohio’daki Chagrin Falls Pet Clinic’te bütünleştirici bir veteriner olan Dr. Carol Osborne, evcil hayvanınızın iç sağlığının dışsal bir yansımasıdır” diye açıklıyor.

Evcil hayvan bakımının yalnızca tüy dökülmesini yönetmeye yardımcı olmadığını, aynı zamanda evcil hayvan ebeveynlerinin evcil hayvanlarının derisinin ve tüylerinin sağlığını izlemesine de yardımcı olduğunu açıklıyor.

Evcil hayvan bakımı ile evcil hayvanınızın cildine ve saçına yakından ve kişisel bir bakış elde edersiniz. Paspasların ve budakların paltolarındaki düğümlerin çözülmesine yardımcı olurken aynı zamanda topakları, tümsekleri, çizikleri ve hatta pire ve keneleri kontrol edebilirsiniz. Bir sorun fark ederseniz, veteriner bakımı almalısınız.

İşte evcil hayvan bakımı ve bahar ayları için kedi veya köpek bakım setinizi hazırlamak hakkında bilmeniz gerekenler.

Evcil Hayvanınızın Eşsiz Bakım İhtiyaçları Hakkında Bilgi Edinin

Evcil hayvanların tımar edilmesi söz konusu olduğunda, başlamak için en iyi yer eğitimdir. Dr. Osborne, “En sevdiğim araç evcil hayvan sahibi eğitimi olurdu” diyor. “Bir evcil hayvanın ne sıklıkta yıkanması ve bakılması gerektiği, cinsine [ve] tüy uzunluğuna ve köpeğin yaşam tarzına bağlıdır.” Örneğin, Pekingese ve Collies her gün fırçalanmalıdır.

Evcil hayvanınızın bakım ihtiyaçlarından emin değilseniz, veterinerinize veya bakıcınıza sorun. Dr. Osborne, bir profesyonel tarafından hazırlanmış bir bakım videosunu izlemeyi, evcil hayvan bakımı hakkında bir kitap okumayı veya bir profesyonelden ders almayı öneriyor.

Köpek Bakımının Temelleri

“[Genellikle] evcil hayvanlar soğuktan dolayı kışı tımar etmeden geçirirler. Çoğu zaman fazladan tüyleri olur.”  Bahar geldiğinde, bir evcil hayvan sahibinin ilk görevinin astar üstündeki fazlalıklar ve bakımlarıdır.

İşte bahar için köpek bakım setinizde ihtiyacınız olan evcil hayvan bakım malzemeleri.

Köpek Fırçası

Evcil hayvanınız için hangi köpek fırçasının doğru olduğuna karar vermek, tüylerinin uzunluğuna bağlıdır.

Evcil hayvanınızın astarını çıkarmak için kısa tüylü bir köpek üzerinde çok amaçlı fırça, kauçuk bir köpek fırçası kullanabilirsiniz. Oster Equine bakım ince körili at taraklarını Labrador Retriever gibi daha büyük köpeklerde de kullanabilirsiniz. Kauçuk, kısa tüylü bir hayvanın derisini çizmeden astarı çıkaracaktır.

Köpekler için Safari tel iğneli fırça gibi metal iğneli fırçalar ve köpekler için Safari yumuşak yumuşak fırçası ya da köpekler için Furminator yumuşak fırçası gibi daha ince fırçalar, daha uzun tüylü köpeklerde kullanılabilir.

Kıtık açmaya başlamak için köpeğinizin tüylerinin küçük bir bölümünü toplamak ve kürk yönünde taramak isteyeceksiniz. Tüyün bir kısmını nazikçe çekin, ayırın ve elinizin üzerinden saç uçlarına doğru fırçalayın. Cildi tahriş edebileceğiniz için fırçalamamaya dikkat edin.

Köpeğinizi haftada bir kez fırçalamalısınız, ancak bu süreler evcil hayvanınızın tüylerinin uzunluğuna veya türüne göre değişebilir. Bu nedenle, köpeğiniz için en iyi evcil hayvan bakım rutinine karar vermek için kuaförünüzle veya veterinerinizle konuşun.

“Kıtık açmakta güçlük çekiyorsanız, bu biraz profesyonel yardım almanız gerektiğinin iyi bir göstergesidir”.

Köpek Şampuanı

Evcil hayvanınıza banyo yaptırırken kendi şampuanınızı kullanmayın – insanlar için üretilmiş ürünler evcil hayvanınızın cildini tahriş edebilir.

Dr. Osborne, “Köpeklerin ve insanların farklı cilt pH’ları [seviyeleri] vardır” diye açıklıyor. “Hayvanınızı yıkamak için uygun ürünleri kullanmak önemlidir.” Dr. Osborne, insan şampuanı kullanmanın bazı evcil hayvan ebeveynlerinin yaptığı büyük bir hata olduğunu açıklıyor.

Yavru köpeğiniz için doğru köpek şampuanını seçmek söz konusu olduğunda, Dr. Osborne, yarardan çok zarara neden olabileceğinden, hastalığı tedavi etmek için (bir veteriner size söylemediği sürece) şampuan kullanmamanızı tavsiye eder.

Daha az deterjan içeren ve sülfat içermeyen yüksek kaliteli bir köpek şampuanı için daha fazla para harcamanızı tavsiye ediyor.

Aloe vera kokusuz köpek ve kedi şampuanı gibi evcil hayvanlara özel ürünler, evcil hayvan bakım setinize dahil etmek için güvenli seçeneklerdir.

Çoğu köpek en az 30 günde bir yıkanmalıdır. Bu yeni bir cilt hücresi tabakasının yenilenmesinin ne kadar sürdüğü ile ilgili orantılıdır.

Her tımar seansı sırasında köpeğinizi iki kez şampuanlamak gerekir. Köpeğinizi ilk şampuanladığınızda, kirin çoğunu çıkarmış olursunuz. İkinci kez, köpeğin kürkünü temizlemiş olursunuz.

Köpek Tırnak Makası

Köpeğinizin tırnaklarının ilkbaharda kesilmesi önemlidir.

“İlkbaharda köpeğin tırnakları daha uzun gibi görünebilir çünkü zemin kış yağmurlarıyla yumuşar ve tırnakları eskisi kadar yıpranmaz”.

Tırnakları çok kısa kesmemek daha kolay olduğu için köpek tırnak makası yerine; köpek tırnak törpüsü kullanmayı tercih edebilirsiniz. Tırnak törpüsünü sabit tutmalı ve sıçramasına izin vermemelisiniz.

Tırnaklarına odaklanabilmeniz için birisinin köpeği tutmanıza yardım etmesi iyi bir fikirdir. Bacağını çok yükseğe veya yana kaldırmamaya dikkat edin, çünkü bu köpek için rahatsız edici olabilir.

Tırnak makası kullanıyorsanız bıçağın keskinliğini kaybetmeyecek; yüksek kaliteli paslanmaz çelikten yapıldığından emin olun. Köpek ayakta dururken tırnaklar yer seviyesinde kesilmelidir. Tırnağın “keskin” kısmından veya tabanından yaklaşık çeyrek inç uzakta kesmeniz gerekir.

Kedi Bakımının Temelleri

Çoğunlukla, kediler kendilerini oldukça temiz tutma eğilimindedir. Ama ihtiyacı olursa kedinizi tımarlayabilirsiniz ve yapmalısınız da. Uzun, soğuk bir kıştan sonra baharlık tüyler daha uzun olabilir. Bir kediyi tımar etmek fazla kürkün alınmasına yardımcı olur.

Kedi Fırçaları

Kedinizin kürkünü çözmeye çalışırken, çelik evcil hayvan tarağı veya birinci sınıf çelik evcil hayvan tarağı gibi geniş dişli bir tarak kullanmak neredeyse her zaman daha iyidir.

Kazımayı önlemek için metal fırça yerine kauçuk fırça tercih etmelisiniz.

Tarama konu kedinizin tüylerini dökmek olduğunda, tüy dökücü araçlardan kaçınmanın en iyisidir çünkü evcil hayvanınızın derisini kazımak çok kolaydır. Ayrıca, kedilerin hassas bir cildi olduğundan ve yanlışlıkla onları kesmek kolay olduğundan, kıtıkları veya düğümleri kesmekten kaçınmak isteyeceksiniz (bunun yerine hafifçe fırçalayın). Çok amaçlı fırça gibi kauçuk bir fırça ile taramak kedinizin kürkü ve derisi üzerinde kolaydır.

Kedi Şampuanı

Evet, kedileri yıkayabilirsiniz. Ama kediler köpekler gibi çok sık yıkanmazlar. Bununla birlikte, kedinizin ne kadar dağınıklık yapmaktan hoşlandığına bağlı olarak, banyo “gerektiğinde” yapılabilir.

İlk olarak, güvenli bir kedi şampuanı ile başlayın. Kedi derisinin köpek derisinden daha “emici” olması nedeniyle bu önemlidir ve bu da onları kimyasal toksinlere karşı duyarlı hale getirir.

Her zaman köpekler veya insanlar için değil; kediler için de özel olarak etiketlenmiş bir kedi şampuanı kullan. Sülfatsız ve kolay durulama vaat eden daha az deterjan içeren bir kedi şampuanına daha fazla para harcarsınız.

Uzun tüylü bir kediyi sık sık yıkamak tüy dökülmesine yardımcı olsa da kediler çok nadiren yıkanır.

Öncelikle kedi şampuanını suyla seyreltin ve karışımı bir sürahiye koyun. Kediyi bir mutfak lavabosuna veya küvete koyun. Kedilerin omuzlarından tutun ve sabunlu suyu yüze değil omuzlarına dökün. Ardından kedinizi temiz su ile durulayın.

Kedi Tırnak Makası

Kedinizin tırnaklarını da kesmek iyi bir fikirdir. Dışarı çıkmaya cesaret edemeyen, ev içinde yaşayan; yaşlı kedilerin tırnaklarını kısaltmanın doğal bir yolu neredeyse yoktur. Dış mekan kedileri, tırnakları kısa tutmaya yardımcı olmak için ağaçlara tırmanıp, sert yüzeyleri tırmalar. Bu doğal içgüdüyü teşvik etmeye yardımcı olması için bir kedi ağacı alabilirsin.

Ancak bu, kedinizin tırnaklarını düzeltmeye yetmeyebileceğinden; tırnak makası, makas tipi tırnak kesiciler kullanmalısınız. Kedi tırnaklarını yerleştirmek için normak makas yada bıçakta özel bir tutaç olmayacağından; normal bir makas kullanmayın.

Tırnağı çok kısa keserseniz ve kanamaya başlarsa; elinizde kanı durdurmak için kan durdurucu kan taşı, kremler yada hekiminizin tavsiye edeceği ilaçları kullanabilirsiniz.

Ankara pet kuaförü, Ankara petkuaför, Eryaman Pet Kuaför, Pet kuaförü,Eryaman Kedi Tıraşı,Eryaman pet kuaför,kedi traşı Ankara .

3 Comments

  • דירות דיסקרטיות בצפון Posted 27/07/2022 7:07 pm

    Greetings! Very helpful advice in this particular post! It is the little changes that make the most significant changes. Thanks for sharing!

  • נערות ליווי israel-lady.co.il Posted 02/08/2022 1:13 am

    I wanted to thank you for this excellent read!! I definitely loved every little bit of it. I have got you book-marked to look at new stuff you postÖ

  • avenue17 Posted 13/03/2024 2:48 am

    I am sorry, that has interfered… I understand this question. I invite to discussion. Write here or in PM.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *