Evcil Hayvan İlk Yardım Çantanızda Bulunması Gereken 10 Şey

Evcil Hayvan İlk Yardım Çantanızda Bulunması Gereken 10 Şey

Bir evcil hayvan acil durumu meydana geldiğinde, yapmanız gereken son şey, ihtiyacınız olan eşyalar için çabalamaktır. Evcil hayvanlar için bir ilk yardım çantası takmak, acil bir durumda hazırlıklı olacağınız konusunda size gönül rahatlığı verecektir. Gerekli değişiklikleri veya güncellemeleri yapmak için kedi ilk yardım kitinizi veya köpek ilk yardım kitinizi altı ayda bir kontrol ettiğinizden emin olun.

İşte evcil hayvanlar için ilk yardım çantanızda her zaman bulundurmanız gereken 10 malzeme.

1. Acil Durum İletişim Kartı

Veteriner hekiminizin, 24 saat hizmet veren bir acil servisin ve hayvan zehiri kontrolünün telefon numaralarını yazmak için bir kartvizit kullanın. Evcil hayvanınızı bakıcıya bırakmanız gerekiyorsa, kartın bir kopyası onlara bırakılabilir.

Cüzdanınızda bir kopyasını bulundurmak da iyi bir fikirdir. Sahip olduğunuz evcil hayvan türlerini ve acil durumda iletişime geçilecek kişileri yazabileceğiniz; çıkartmalar ve cüzdan kartları içeren “Evcil Hayvanlarımızı Kurtarın” çıkartması ve cüzdan kartı gibi ürünler mevcuttur. Çıkartmalar, acil müdahale ekipleri için evinizin her girişine yerleştirilebilirken, cüzdan kartını her zaman cüzdanınızda veya çantanızda saklayın.

2. Künt Uçlu Makas

Bir çift makas, evcil hayvanlar için bir ilk yardım çantasında gözden kaçan bir unsur olabilir, ancak onlar olmadan bakımı yönetmek genellikle zordur. Bir yaralanmanın yakınındaki tüyleri alıyor veya bandaj uyguluyor olsanız da, makas her zaman işe yarar.

ConairPRO köpek yuvarlak uçlu makaslar gibi kör uçlu makasları arayın. Cildinize yakın kesim yaparken yanlışlıkla evcil hayvanınızı çentiklemek istemezsiniz. Bu özellikle gözlerin, burnun veya kulakların yakınındaki tüyleri keserken önemlidir.

3. Bandajlar

Bandajlar, herhangi bir köpek ilk yardım çantasında veya kedi ilk yardım çantasında bulunan zımbalardır. Çoğu durumda, bir yaralanmadan sonra yerleştirdiğiniz bandaj, veterinerinize ulaşana kadar geçici olacaktır. Buna rağmen, destek sağlayarak ve kontaminasyonu önleyerek hayati bir rol oynar.

Bandajların düşmeyecek kadar sıkı olduğundan, ancak kan akışını bozacak kadar sıkı olmadığından emin olun.

Andover Healthcare PetFlex pençe izi köpek, kedi ve küçük hayvan bandajı gibi kendinden yapışkanlı bir bandaj seçerek bandajlamayı kolaylaştırabilirsiniz. Bu bandaj cilde veya kürke yapışmaz ve dolaşımı kesme şansını azaltırken basınç uygulayan bir malzemeden yapılmıştır.

4. Steril Göz Solüsyonu

Evcil hayvanınızın gözlerinin yakınında kimyasallar veya yabancı cisimler olduğunu düşünmek korkutucu. Tahriş edici bir madde göze girerse, hayvanın kaşıması veya ovalaması ve durumu daha da kötüleştirmesi muhtemeldir.

Göz yaralanmaları gerçek acil durumlar olabileceğinden, evde herhangi bir tedaviye başlamadan önce veterinerinize danışın.

Evcil hayvanınızın gözünü yıkamanız söylenirse, elinizin altında iyi bir durulama isteyeceksiniz. Jenerik göz yıkama ürünleri yaygın olarak bulunurken, Nutri-Vet kedi gözü durulama ve Burt’s Bees köpek gözü yıkama solüsyonu gibi birkaçı köpek ve kedilerin özel ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmıştır.

5. Lateks veya Lastik Eldivenler

Evcil hayvanlara ilk yardım sağlarken eldivenler olmazsa olmazlardandır. Eldiven kullanmak, kendinizi korumanın yanı sıra evcil hayvanınızın enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olur. Bir hayvanın yarasını yanlışlıkla kirletmek şaşırtıcı derecede kolaydır.

Kitinizde birden fazla eldiven seti bulundurmayı düşünün. Bir çift yırtılabilir veya başka birinin yardımına ihtiyacınız olabilir.

6. Plastik Şırınga

Kıpır kıpır bir evcil hayvana sıvı bazlı oral evcil hayvan ilaçları vermeye çalışan herkes şırınganın değerini bilir. Susuz bir evcil hayvana ağızdan sıvı vermek için iğnesiz bir şırınga da kullanılabilir veya bir yarayı temizlemek ve temizlemek için kullanabilirsiniz.

İhtiyacınız olana kadar şırınganızı kapalı ve temiz tuttuğunuzdan emin olun. Four Paws kolay besleme şırıngaları, kullanım için esneklik sağlayan iki ayrı uçla birlikte gelir. Evcil hayvanınıza daha kalın bir ilaç vermeniz gerekiyorsa, konik bir ucu tercih edin.

7. İlaçlar

Bireysel köpeğinizin veya kedinizin ihtiyaçlarına bağlı olarak, evcil hayvanlar için ilk yardım çantanızda belirli ilaçlara (reçeteli ilaçlar dahil) ihtiyacınız olabilir. Son kullanma tarihlerine dikkat edin.

Reçeteli ilaçlara ek olarak, kitinizi birkaç standart ilaçla birlikte stoklamak da pratiktir.

Stiptik toz, özellikle bir çivi kırılmışsa veya çabucak çok yakın kesilmişse, hafif kanamayı durdurmak için kullanılır. Köpekler, kediler ve kuşlar için Miracle Care Kwik-Stop stiptik toz, ağrıyı hafifletmeye yardımcı olan benzokain içerir.

Bir başka ilk yardım çantası klasiği de hidrojen peroksittir. Veterinerinizin veya bir zehir kontrol uzmanının izniyle, kusmaya neden olmak için kullanılabilir.

8. Cımbız

Diken veya cam parçası gibi keskin bir nesne bir evcil hayvanın derisine saplandığında, sadece parmaklarınızla çıkarmak imkansız değilse de zor olabilir. Cımbızlar daha kolay, daha güvenli ve daha sıhhi bir seçimdir.

Kene çıkarmak için cımbıza da ihtiyacınız olabilir. Bir kene çekerken, onu evcil hayvanınızın derisine mümkün olduğunca yakın tutmanız gerekir; bu, cımbızla çok daha kolay bir işlemdir.

TickEase kene kaldırma cımbız aracı gibi bir seçenek, bu tatsız görevi biraz daha kolaylaştıracaktır.

9. Antiseptik Mendil

Evcil hayvanınızın yarasında antiseptik bezler veya durulamalar kullanmak enfeksiyon riskini en aza indirecektir. Mendiller özellikle yüz çevresini veya parmak aralarını temizlemek için uygundur.

Hem köpek hem de kedi ilk yardımı için bir kit oluşturuyorsanız, Pet MD klorheksidin antiseptik köpek ve kedi mendilleri gibi ürünleri arayın. Her iki tür için de sokmazlar ve güvenlidirler.

10. Dijital Termometre

Evcil hayvanınızın sıcaklığını ölçmek, durumunun ne kadar ciddi olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir. Veteriner hekiminize telefonla danışırken de iletmek için iyi bir bilgi olacaktır.

Gerilimsiz yerleştirme için termometrenin ucuna petrol veya su bazlı bir yağlayıcı uygulayın. Mümkünse, termometrenin yalnızca metal ucunu evcil hayvanınızın makatına (yaklaşık yarım inç) kaydırmak için kuyruğunu yalnızca gerektiği kadar kaldırırken, birisinin evcil hayvanınızı nazikçe tutmasını ve dikkatinin dağılmasını sağlayın. En az 42 dereceye  kadar okuyan bir termometre satın aldığınızdan emin olun.

11. İkramlar (Bonus Eşya!)

Evcil hayvanlar için ilk yardım gerektiren bir durumdaysanız; hayvanınızın dikkatini dağıtmanız gerekebilir. Köpek maması veya kedi mamasının devreye girdiği yer burasıdır – tabii ki evcil hayvanınız güvenle yiyebildiği sürece. Kusmakta olan, normal olarak yutamayan, nöbet geçiren veya zihinsel engelli evcil hayvanları bu ikramlıklarla beslemeyin.

Diğer yazılara da göz atın.

Köpekler Dünyayı Nasıl Görür

instagramda ziyaret edin

Ankara pet kuaförü, Ankara petkuaför, Eryaman Pet Kuaför, Pet kuaförü, İlkyardım

2 Comments

  • דירות דיסקרטיות בצפון Posted 27/07/2022 7:07 pm

    Greetings! Very helpful advice in this particular post! It is the little changes that make the most significant changes. Thanks for sharing!

  • נערות ליווי israel-lady.co.il Posted 02/08/2022 1:13 am

    I wanted to thank you for this excellent read!! I definitely loved every little bit of it. I have got you book-marked to look at new stuff you postÖ

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *