Yavru Kediyi Eve Alıştırmanın En İyi Yolları

Yavru Kediyi Eve Alıştırmanın En İyi Yolları

Yeni yavru kedinizle olan hayatınız eve dönüş yolculuğunda başlar. Yavru Kediyi Eve Alıştırmanın En İyi Yolları; öncesinde kediler her zaman arabada bir çeşit taşıyıcı ile taşınmalıdır. Yavru kedinize kapalı bir yerde kalmayı öğreterek, güvenliği sağlamanın yanı sıra gelecekteki araba yolculukları için sürdürebileceğiniz bir rutine başlarsınız.

Eve geldikten sonra, yavru kediyi yiyecek ve kum kabı bulunan küçük, sessiz bir yere koyun. Yavru kedi çok küçükse, ilk başta alçak kenarları olan küçük bir kum kutusu gerekli olacaktır. Mümkünse, yavru kedinin önceki evinde kullanılan kum kabı malzemelerini kullanın.

Yavru Kediniz için Korunaklı Alan

Gözetim için uygun olmadığınız zamanlarda yavru kedinizi bırakabileceğiniz; güvenli ve emniyetli bir alan oluşturun. Bu mekanda yemek kabı, su kabı, kum kabı, oyun oyuncakları, tırmalama direği ve dinlenme alanı bulunmalıdır.

Yavru kedinizi gün boyunca birden fazla küçük öğün beslemeniz tavsiye edildiğinden, odada bir beslenme alanı da sağlamayı tercih edebilirsiniz. Tüm yavru kedi ve kedilerin yeni çevrelerini araştırmak için zamana ihtiyacı olacaktır. Ancak bir yavru kedinin saklanabileceği veya sıkışabileceği köşeler ve çatlaklar açısından da alanı kontrol ettiğinizden emin olun. Yeni bir yavru kedi için, başlangıçta mevcut alanı sınırlandırırsanız daha kolay yönetebilirsiniz. Yavru kedinizin dolaşmasına izin verilen herhangi bir alanın, kedinin zıplayabileceği veya tırmanabileceği her yer de dahil olmak üzere, etkili bir şekilde kedi için korunaklı olduğundan emin olun.

Elektrik kabloları gibi potansiyel olarak tehlikeli maddeler; iplik, lastik bantlar, ataçlar veya çocuk oyuncakları gibi çiğnenebilecek veya yutulabilecek maddeleri erişemeyecekleri yerlerde tutun. Yeni yavru kediniz kısıtlı bir yerde biraz sessiz kaldıktan sonra, gözetiminiz altında evin diğer alanlarına yavaşça erişmesine izin verin.

Yavru kediler doğal kaşiflerdir. Mümkün olan her şeye tırmanmak için pençelerini kullanırlar. İlk birkaç haftada, yavaş yavaş keşfetmesine izin vermek; yavru kedinin davranışınlarını izlemenize olanak sağlar.

Yavru Kedinizi Diğer Evcil Hayvanlarınıza Tanıtmak

Bazı kedi yavruları evdeki diğer evcil hayvanlara karşı korku ve savunma duruşları gösterebilse de, genç yavru kedilerin çoğu oyuncu ve diğer hayvanlara karşı meraklıdır. Bu nedenle, genellikle daha fazla sorun oluşturabilen mevcut evcil hayvanlardır. Yetişkin köpeğinizin veya kedinizin yavru kediye karşı saldırgan olabileceğini biliyor veya bundan şüpheleniyorsanız; evcil hayvanları birbirleriyle tanıştırmadan önce profesyonel davranış konusunda tavsiyeler alın.

Yavru kediye tüm ihtiyaçlarını karşılayan; (yukarıda anlatıldığı gibi) güvenli ve emniyetli bir alan verin ve mevcut aile evcil hayvanlarıyla tanışmalarını dikkatli bir şekilde denetleyin. İlk girişte, acil bir sorun olmayabilir. Etkileşim izlenmelidir.

Yavru Kedinizi Köpeğinize Tanıtmak

Köpeğinizde hafif bir endişe varsa, girişlerin kontrollü, kademeli, denetimli ve her zaman olumlu olması gerekir. Yeni yavru kedinizi bir taşıyıcıya veya bir tasma ve koşum takımına yerleştirerek başlayın. Böylece köpeği kışkırtmaz yada savunmaya geçmesine neden olmaz. Köpeğinizi kontrol etmek için bir tasma kullanın. Köpeğinizi yavru kedinin yanında oturmaya veya sakin kalmaya teşvik etmek için tercih edilen ödülleri ve eğitim komutlarını kullanın.

İyi eğitilmemiş köpeklerin; herhangi bir yeni evcil hayvanla tanışmadan önce eğitimlerinin gözden geçirilmesi ve iyileştirilmesi uygun olur. Alternatif olarak, daha hızlı kontrol ve güvenlik için bir tasma kullanılabilir. Sakin bir şekilde araştırması daha sonra teşvik edilir. Köpeğin veya yavru kedinin herhangi bir ilk kaygısı yakında azalmalıdır.

Köpeğin sert oynaması ve kovalaması engellenirse, yavru kedi, tırmanarak veya saklanarak yüzleşmekten nasıl kaçınılacağı da dahil olmak üzere, köpekle sınırlarını çabucak öğrenmelidir. Başlangıçta bir yetişkin tarafından denetlenmedikçe bir köpek ve yavru kediyi ayrı tutmak en iyisidir. Dikkatli ilk girişlerden sonra hala saldırganlık veya yaralanma olasılığı varsa, o zaman bir davranış danışmanlığı alın.

Yavru Kedinizi Evdeki Kedinize Tanıtmak

Çoğu yetişkin kedi, yavru kedilere karşı oldukça hoşgörülüdür. Yavru kediyi kendi alanında tutmak, daha sonra kediler yemek yerken veya oynarken onu tanıştırmak, başlangıçtaki kaygıyı azaltmaya yardımcı olacaktır. İlk girişler sırasında kedilerden birini veya her ikisini kontrol etmek için bir sandık veya bir tasma takımı kullanılabilir. Sprey veya difüzör olarak sentetik bir koku da girişleri kolaylaştırmak için faydalı olabilir. Çoğu kedi ve yavru kedi, yakında yaralanmadan kendi başlarına bir ilişki kuracaklar. Ancak, bir saldırganlık tehdidi varsa, kademeli bir tanıtım programının izlenmesi gerekecektir.

Diğer Yazılarımıza da göz atın.

Köpeklerin Evde Yalnız Kalması

Köpeklerin Göz Akıntıları

Kabarcık Patiler Konum

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *