Kedinizle Tanışması İçin Eve Bir Yavru Kedi Getirmek

Kedinizle Tanışması İçin Eve Bir Yavru Kedi Getirmek

Kedinizle Tanışması İçin Eve Bir Yavru Kedi Getirmek

Tanışma yada tanıştırma amaçlı eve Bir Yavru Kedi Getirmek aklınıza geliyorsa; yazımız size bu konuda güzel bilgi verecektir. İyi okumalar.

Bir kediyi bir insanla nasıl tanıştırırsınız? Bu çok kolay: Bir yavru kediyi evlat edinip onunla tanıştırın, 10 saniye bekleyin, sonra insanın umutsuzca nasıl aşık olduğunu izleyin.

Peki ya bir yavru kediyi kıdemli bir kediyle tanıştırmaya ne dersiniz? Bu maalesef çok daha zor. Kedilerin sahip olduğu tüm harika niteliklere rağmen, alanlarını paylaşma konusunda o kadar cömert olmayabilirler. Yerleşik kediniz kıdemli bir kediyse, süreç daha da hassas olabilir. – daha yaşlı, yerleşik bir kedi, zıplayan yeni bir oda arkadaşı tarafından sinirlendirilebilir.

Kedigiller konusunda uzmanlaşmış Philadelphia merkezli bir veteriner olan Dr. Liz Bales, “Kedilerin sosyal yapısı bizimkinden çok farklıdır – onlar tek başına hayatta kalanlardır, yük hayvanları değil” diyor. “Kediler doğada sosyal gruplar halinde yaşayabilir, ancak bunlar anneler ve yavru kedilerin akraba gruplarıdır. Kediler çok bölgecidir ve kendi bölgelerine yeni kedileri kabul etmek için doğuştan programlanmamışlardır.”

Aileye bir yavru kedi eklemeyi düşünüyorsanız; kedinizin rahatını (ve umarız onayını) sağlamak için uzman ipuçlarını izleyin.

Bir Yavru Kedi Sahiplenirken Kişiliğinizi Dikkatlice Düşünün

Pek çok iyi niyetli kedi ebeveyni; bir yavru kedinin, kıdemli bir kedicik için iyi bir arkadaş olacağını varsayıyor. Ancak kediler insanlar (ya da bu konuda köpekler) gibi değildir ve çoğu altın yıllarını yalnız geçirmeyi tercih eder.

“Kıdemli kedinizin hayatına yeni bir yavru kedi sokmayı gerçekten düşünün,” diye uyarıyor Dr. Bales, kedi girişlerinin yüzde 50 başarısızlık oranına sahip olduğunu belirtiyor. “Çoğu yaşlı kedinin bir dereceye kadar artisi vardır ve hareket etmeyi, tımar etmeyi ve kendi şartlarına göre oynamayı tercih eder.”

Bir yavru kedi sahiplenmeye karar verirseniz, grubun en rahatını seçmeye çalışın. Pensilvanya, Berks County’de sekiz çocuk sahibi olan veteriner Dr. Jennifer Fry, “Çoğunun olduğu gibi, çok başıboş bir kedi yavrusu bulursanız, o zaman bu küçük enerji topunu yaşlı kedinize vermek akıllıca bir fikir değildir” diye uyarıyor. kendi kedileri, “Yavru kedi oynamak isteyecek, yaşlı ise sadece oturup güneşin tadını çıkarmak isteyecek.”

İdeal olarak, iki kedi istiyorsanız, hem Dr. Bales hem de Dr. Fry, yavru arkadaşlar edinmenizi önerir; yavru kediler oyun arkadaşı olarak büyür ve sonra aynı fikirde arkadaşlar olarak yaşlanır.

Kedileri Birbirleriyle Tanıştırmadan Önce Evinizi Hazırlayın

Yavru kedinizi eve getirmeden önce yapmanız gereken bazı işler var. Kedilerin genellikle paylaşmaya pek hevesli olmadığını göz önünde bulundurarak, tüm kedi malzemelerinizi ikiye katlamayı planlayın. Dr. Fry iki çöp kutusu daha eklemenizi önerir (genel bir kural, kedi sayısından bir kedi çöp kutusu daha fazladır). Ekstra tırmalama direkleri, ek bir kedi yatağı, kedi oyuncaklarının iki katı miktarı ve ikinci bir mama seti ve ayrı bir besleme alanında su tabakları.

Kediler her zaman dikey boşluktan hoşlanırken, özellikle kedileri birbirleriyle tanıştırırken faydalıdır. Dr. Fry, “Kediler için dikey alan çok önemlidir” diyor. “Yukarıdan izlemeyi seviyorlar. Bu yüzden her kedi için uzun bir daireniz olmalı.” Ek alanlar için, kedi pencere tüneklerini veya duvar raflarını düşünün. Kedinizin atlamada sorun yaşayabileceğini ve bazı daha düşük gözetleme noktalarını takdir edeceğini unutmayın.

Yavru kedinize yavaş yavaş alışmaya çalışırken; ihtiyaç duyacağı her şeye (kedi maması, su, kedi kumu, oyuncaklar, yatak, tırmalama direği ve kedi ağacı) sahip, geçici bir oda hazırlamak isteyeceksiniz. Ev senin.

Birinci Hafta: Ağırdan Alın

Bir yavru kediyi ilk kez evlat edinip eve getirdiğinizde, Dr. Bales onu doğruca kendi odasına götürmenizi ve kapıyı kapatmanızı önerir. Yavru kedi ve yerleşik kedinin kapıdan birbirlerini koklamasına izin verin, ancak gerçekte yüz yüze görüşmeyin. Kedileriniz rahatlamış göründüklerinde, yataklarını değiştirin. Birbirlerinin kokusuna alışmaları ve kendi alanlarının konfor ve güvenliğinin keyfini çıkarmaya devam etmelerini sağlayın. Yaklaşık bir hafta sürmesi gereken bu tanıtım döneminde, her iki kediyle de kendi bölgelerinde oynamak için bolca zaman planlayın.

Feliway MultiCat feromon difüzörü gibi sakinleştirici ikramları deneyebilirsiniz. Ayrıca kedi feromon difüzörleri de dahil olmak üzere kedileri yavru kedilerle tanıştırmadan önce veterinerinizle bütünsel sakinleştirici seçenekleri tartışabilirsiniz. Bu tür difüzörler hem yaşlı kedi hem de yavru kedi için geçişte yardımcı olabilir.

İkinci Hafta: Tanıtım Yapın

Bir hafta sonra Dr. Bales yavru kedinizin odasının kapısına bir bebek kapısı koymanızı öneriyor. Size nezaret ederken kedilerin kapıdan geçmesine izin vermenizi önerir. Saldırganlık belirtisi yoksa, stres veya saldırganlık belirtilerini izleyerek 15 dakika etkileşimde bulunmalarına izin verin. Her şey yolunda giderse, kedileriniz rahatlayana, mutlu olana ve uygun ev arkadaşı olmaya hazır olana kadar denetimli ziyaretlerin sayısını artırın. Hâlâ biraz huzursuzluk mu hissediyorsun? Bebek kapısını yeniden takın ve adımları tekrar uygulayın.

Yakınlarda düz bir karton parçası bulundurmak, yüz yüze tanışmalarda kavga çıkması durumunda da yardımcı olur. Kedi ısırıkları çok zararlı olduğundan, kartonu kedilerin arasına yerleştirin ve ellerinizi kullanarak ayırmaktan KAÇININ.

Her şeyden önce sabırlı olmayı unutmayın – kedileri yavru kedilerle tanıştırmak hassas bir süreçtir ve aceleye getirilemez. Dr. Bales, “En iyi başarı şansı için zaman ayırmanız gerekecek” diyor.

Diğer yazılara da göz atın.

Kedilerle ilgili diğer yazılar için tıklayın

Köpekler dünyayı nasıl görür?

.

2 Comments

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *