Kıtık Problemi

Kıtık Problemi

Kedilerde Kıtık Problemi

blog image

Kıtık Problemi, çoğunlukla uzun tüylü kedilerde kürkleri düğümlenip dolaştığında ortaya çıkan bir durumdur. Bunun olmasının birkaç nedeni var. Bir kedi astarını çıkardığında, kürk üst kata takılabilir. Bir kedinin kürkü kirlenir veya yağlı hale gelirse, aynı zamanda dolanabilir ve keçeleşebilir. Kıtıklanma, kedinin vücudunun bacak araları, göğüs altı ve yaka çevresi gibi çok fazla hareket gerektiren yerlerinde de meydana gelebilir. Keçeleşmiş kürk ne kadar uzun süre gözetimsiz bırakılırsa, düğümler daha sıkı büyüyeceğinden ve kediniz için rahatsızlığa ve muhtemelen sağlık sorunlarına neden olacağından, o kadar sorunlu hale gelir.

Kediler Nasıl Kendini Temizler?

Kediler, günlerinin çoğunu kişisel tımarlamaya harcayan harika kişisel bakımcılardır. Dillerinde, kiri ve gevşek tüyleri çıkarmak için harika olan papilla adı verilen geriye bakan küçük dikenler bulunur. Bu dikenler ayrıca cilde dolaşımı teşvik eder. Bir kedinin esnekliği, kendilerini tımar etme yeteneklerinin başka bir değeridir.

A cat grooming his paw

Kişisel Bakım Yetmediğinde Kıtık Nasıl Önlenir?

Kedilerin kendilerini tımar etme konusundaki büyük yeteneklerine rağmen, özellikle uzun tüylü kedilerde kıtık oluşabilir ve hala meydana gelir. Birincisi, bir kedinin vücudunda dikkat edilmesi gereken çok fazla tüy vardır ve en iyi bakım yapanlar bile her şeyi yakalayamayabilir. Çok fazla sürtünme ve hareketin gerçekleştiği alanlar da zor olabilir.

Sağlık sorunları, kedinizin kendi kendine bakım yapma becerisini engelleyebilecek başka bir faktördür. Daha yaşlı kediler, artritli kediler ve fazla kilolu kediler, paslanmayı önlemek için kendilerini düzgün şekilde tımar etme esnekliğine sahip olmayabilir. Ek olarak, birincil bakım aracı ağızları olduğundan, ağız yaralanması veya hastalığı olan kediler kendilerini tımar etmeye direnebilir.

Düzenli Tarama

A gif of a cat owner combing her catKedinizin kürkünün keçeleşmesini önlemenin en iyi yolu, özellikle uzun tüylü bir kediyse, onları her gün taraklamaktır. Kedinizin sürece alışması ve stres yaşamaması için bir tımar rutini oluşturmak önemlidir. Çoğu kedi taranmaktan hoşlanır, ancak başlamak iyi bir fikirdir
Fırçadan korkmamaları veya kendilerini rahatsız bir durumda hissetmemeleri için yavaşça. Fırçalanmaya alışmaları için önce yumuşak kıllı bir fırça ile başlayabilirsiniz.

Kediniz sakince oturup onları fırçalamanıza izin verdiğinde, kedinizin kürküne uygun bir tarak veya fırçaya geçebilirsiniz. Uzun tüylü bir kediyse, o kürk tipi için tasarlanmış bir tarak veya fırça kullandığınızdan emin olmak istersiniz. Üst kata dolanabilecek dökülen tüyleri çıkarmak için alt kata kadar fırçalamak isteyeceksiniz.

Dikkatli olun ve kedinizin tüm vücudunu fırçalayın. Günlük fırçalar, birkaç gün geçtikten sonra büyük bir fırçadan çok daha etkilidir.

Profesyonel Tarama

Kedinizin kıtıklaşmaya meyilli zor kürkü varsa veya evde fırçalamayı sevmiyor ve direniyorsa, profesyonel bakım yardımı almayı düşünebilirsiniz. Bakım personeli ayrıca size bakım ipuçları da verebilir.

Diyet ve Beslenme

Diyet, kedinizin tüylerinin sağlığında önemli bir rol oynar. Kedinizin kürkü sorunlu görünüyorsa, diyetini, örneğin, sağlıklı bir tüy için çok faydalı olan daha fazla E vitamini ve Omega 3 yağ asitleri içeren bir diyetle değiştirme konusunda veterinerinizle konuşun.

Kıtık Oluşursa Ne Yapmalı

Kedinizin kürkü keçeleşirse, parmaklarınızı veya bir kıtık kırıcıyı kullanarak onu fırçalamayı veya taramayı deneyebilirsiniz. Kıtık kırıcılar, tipik bakım fırçalarından daha küçüktür ve bazen çok sıkı olmayan kıtıkları çözebilir. Ancak, kedinize herhangi bir acı veya uzun süreli bir fırçalama seansının stresini yaşatmak istemezsiniz. Kıtıkları kesmeye çalışmak için asla makas kullanmayın.

Ciddi kıtık vakaları için profesyonel bir kuaförden veya veterinerinizden yardım almalısınız.

Kıtıklar yalnızca kedinizin kürkünü etkiliyorsa; profesyonel bir bakıcı onları tarayarak veya elektrikli makasla tıraş ederek çıkarabilir. Kıtıklar cildi de etkiliyorsa, bunları çıkarmak ve ciltteki iltihaplanma yada tahrişe karşı bakım sağlamak için; pet kuaför bakımı gerekebilir.

A cat hiding under a blanket

Kıtığın Tehlikeleri

Kontrol altında tutulmazsa, küçük bir sıkıntı olarak başlayan şey, sonunda; büyük rahatsızlığa ve ardından kediniz için sağlık sorunlarına yol açabilir. Kediler, acılarını ve rahatsızlıklarını gizlemeleriyle ünlüdür. Bizimle konuşmazlar veya ağrıları olduğunda bize söyleyemezler. Bu nedenle davranışlarının farkında olmak ve davranışlarındaki değişiklikleri fark etmek sahibine kalmıştır. Zamanla, kıtıklar daha da sıkılaşır, kaşınır ve kedinin cildinde ısınarak büyük rahatsızlığa neden olur. Sonunda cilt tahriş olur ve iltihaplanır, bu da olası enfeksiyon riskini doğurur. Aşırı paslanma vakaları, kedinin anestezi altına alınmasını ve tıraş edilmesini gerektirebilir.

Belli bir zaman titiz bakım yapanlar, kedilerini tımar etme alışkanlıklarında biraz cansız olduğunu fark ederseniz. Kendi bakımını düzgün bir şekilde yapmasını engelleyen herhangi bir sağlık sorunu olmadığından emin olmak için; veterinerinizi ziyaret etmenin zamanı gelmiş olabilir. Ya da kıtık ve kedinizle ilgili herhangi bir endişeniz veya sorunuz varsa; veterinerinizle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Ankara pet kuaförü, Ankara petkuaför, Eryaman Pet Kuaför, Pet kuaförü,Eryaman Kedi Tıraşı,Eryaman pet kuaför,kedi traşı Ankara .

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *